تاریخچه مواد

مواد موجب پیشرفت بشر از آغاز آفرینش بوده اند.؛ در نتیجه، دوره‌های مختلف زندگی بشر بر اساس ماده‌ای که در آن روزگار مورد استفاده قرار می‌گرفته است، نام گذاری شده است.

عصر سنگ

 ابزار و سلاح ها یی که در ماقبل تاریخ، 300000 سال قبل و پیش از آن، از سنگ و استخوان حیوانات ساخته شده­‌اند، یافت شده است.

عصر مس

 طلا، نقره و مس تنها فلزاتی هستند که به صورت خالص در طبیعت یافت می شوند و از زمان‌های قدیم شناخته شده بودند. اما کاربرد آن‌ها به صورت کار شده و شکل یافته در 5500 سال قبل از میلاد اتفاق افتاد. در 4000 سال قبل از میلاد روش ذوب وریخته‌گری این فلزات پدید آمد. با افزایش دمای کاری کوره ها در 3500 سال قبل از میلاد و پس از استخراج مس و قلع از سنگ معدن آنها، عصر برنز آغاز می شود.

عصر آهن

 با کشف روش احیای اکسید آهن در حدود 1450 سال قبل از میلاد، عصر آهن آغاز می‌شود. سه هزار سال بعد، در 1500 بعد از میلاد، کوره بلند توسعه یافت وچد ن‌ها به طور گستردهای در ساخت پل‌ها و ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفتند.

عصر فولاد

 در سال 1856 فولاد به روش بسمر از آهن تولید شد. خواص ویژه فولاد موجب پیدایش نقش اساسی در ساختمان‌سازی شد که تاکنون هم ادامه دارد.

عصر پلیمر

 لاستیک در سال 1550میلادی و پس از کشف قاره آمر کیا، به اروپا وارد شد اما عصر پلیمر از ابتدای قرن بیستم آغاز می شود. با گسترش علم پلیمر در سالهای 1940تا 1960میلادی، انواع مختلفی از پلیمرها ساخته شدند و در محصولات خانگی، خودروسازی و صنایع هوا یی مورد استفاده قرار گرفتند. مقدار تولید سالیانه پلیمرها با مقدار تولید فولاد قابل مقایسه است.

با وجود اینکه کامپوزیتها سالهای زیادی مورد استفاده قرار می گرفتند، اما کاربرد کامپوزیتهای مهندسی به سال 1940بر می‌گردد. با تقویت پلیمر با الیاف شیشه، کامپوزیت فایبر گلاس تولید شد که استحکامی برابر آلیاژهای آلومینیوم داشت. موادکامپوزیتی کاربرد وسیعی در صنایع هوا یی، خودروسازی، لوازم ورزشی و ساختمان سازی دارند.

سیلکیون در 1823 به صورت عنصر کشف شد اما در سال 1947و با اختراع ترانزیستور کاربرد گسترده ای یافت. عصر پلیمرها و کامپوزیتها مقارن با کاربرد وسیع سیل کیون در الکترونیک، ذخیره اطلاعات و رایانه ها است که از آن به عصر اطلاعات یاد می شود.

عصر نانو

 در اواخر قرن بیستم، با درک تغ ییر رفتار ماده با کاهش ابعاد در حد نانومتر، علم نانو پدید آمد. امروزه تحقیقات گستردهای در زمینه نانو صورت می گیرد و ما در آغاز عصر نانو قرار داریم.

با مروری بر زما ن های تحول در پیدایش و کاربرد مواد؛ سه دوره اصلی روم باستان، اواخر قرن هجدهم و سال های حدود 1940 مشخص هستند.