کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم

کاغذ سنگ که با اسم‌های دیگری همچون کاغذ معدنی، کاغذ سنگ مرمر، کاغذ معدنی غنی شده نیز شناخته می‌شود محصولی شبیه کاغذ است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات‌کلسیم در ترکیب با پلی اتیلن پرچگال است. این محصول در نوشتار و لوازم و التحریر، یادداشت، پوستر، کتاب، مجله، ساک دستی، بسته بندی و مقوا و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌گردد. فرآیند ساخت کاغذ سنگ در ابتدا توسط یک شرکت کانادایی در ونکور اختراع و سپس توسط یک شرکت تایوانی به نام «لونگ منگ تکنیک» در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسعه یافت. کاغذ سنگ تا کنون در ۴۰ کشور جهان ثبت اختراع گردیده‌ است که در آن‌ها با نام‌های تجاری متفاوتی به بازار عرضه گردیده‌است. در اواخر دهه ۱۹۹۰ شرکت لونگ منگ تکنیک فرآیند تولید کاغذ سنگی یا کاغذ مینرال را عملاً آغاز و اجرایی کرد تولید این نوع کاغذ با محیط زیست سازگاری دارد، ولی به طور قطعی و کامل نمی‌توان ادعا نمود که صدرصد دوستدار طبیعت است. غالباً در تولید کاغذ مینرال از چوب و الیاف گیاهی استفاده نمی‌شود و به جای آن از سنگ آهک که به وفور در طبیعت وجود دارد استفاده می‌گردد.

حدود ۸۰ درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی از کربنات‌کلسیم است و ۱۵ درصد مابقی مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ از مواد پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلنی است. برای اتصال کربنات‌کلسیم و مواد رزینی که همان پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن است از موادی به نام Coupling Agent استفاده می‌شود. اگر به کاغذهای سلولزی نگاه شود در سطح آن خلل و فرج دیده می‌شود که به علت وجود الیاف کوتاه و بلند و ترکیب آنهاست درحالی که در کاغذ سنگی پس از ترکیب مواد اولیه، ماده‌ای به نام Compatibilizer برای یک‌نواخت کردن ترکیب به آن اضافه می‌شود. این ماده ساختار مولکولی ترکیب را یکنواخت و همگن می‌کند به همین دلیل است که خلل و فرجی در بافت کاغذ دیده نمی‌شود.

با توجه به ضرورت و اهمیت صنعت کاغذ در کشور و نظر به مزایای غیر قابل انکار کاغذ آهکی نسبت به کاغذ سلولزی، شرکت انرژی معدن نصر در نظر دارد یک کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم در استان اصفهان، شهرک صنعتی بزرگ اصفهان احداث نماید. برنامه اولیه این شرکت احداث یک خط تولید کاغذ با ظرفیت اسمی 6000 تن در سال و افق نهایی برنامه این شرکت ده خط تولید با همین ظرفیت است.